Okazuje się, że rekrutacja IT stanowi niemałe wyzwanie dla pracodawców w Polsce. Działy Human Resources nie posiadają jeszcze dostatecznych umiejętności i nie widzą jak rekrutować specjalistów IT, aby korzystnie przyczyniali się do rozwoju firmy od pierwszych dni swojej pracy.

Jak dobrze rekrutować? Co zrobić, aby nie marnować sporej ilości czasu na ludzi, którzy nie przyczynią się do szybkiego rozwoju przedsiębiorstwa IT? Rekrutacja IT jest skomplikowanym procesem, dlatego ciężko jest znaleźć jednoznaczne odpowiedzi na postawione wyżej pytania.

Co to jest rekrutacja? Zasady rekrutacji IT

Rekrutacja to proces pozwalający na znalezienia osób, które kwalifikacjami, a w przypadku IT bardziej umiejętnościami przyczynią się do rozwoju danego przedsiębiorstwa. Zasady rekrutacji IT są specyficzne, dlatego że sprawdzają przede wszystkim nabyte umiejętności, a nie doświadczenie, posiadane tytuły, odbyte kursy czy potwierdzone kwalifikacje.

Aby spodziewać się, że rekrutacja IT przebiegnie pomyślnie sam rekruter powinien posiadać umiejętności wymagane na danym stanowisku. Łatwo to zauważyć jeżeli spojrzymy np. jak rekrutować programistów. Bez posiadania chociażby podstawowej wiedzy o kodowaniu i zasadach programowania trudno ocenić, czy dana osoba nadaje się na stanowisko. To podstawowy problem działów HR, gdyż aktualnie mało jest dobrych specjalistów, którzy wiedzą jak skutecznie rekrutować, ale nie są w stanie ocenić, czy warto poświęcać czas na danego kandydata w kontekście programowania.

Jak rekrutować pracowników IT?

Jaka jest rekrutacja IT, na czym polega znalezienie odpowiedniej osoby i jakie kryje tajemnice? Rekrutacja IT to wyzwanie na które będą w stanie odpowiedzieć osoby będące hybrydą składającą się ze specjalisty IT oraz specjalisty HR. Branża IT jest specyficzna i często wymaga długiego czasu i specjalnych umiejętności.

Jak powinna wyglądać i ile trwa rekrutacja IT? Przede wszystkim rekrutacja powinna mieć charakter praktyczny, żeby kandydat już na samym początku mógł wykazać się posiadanymi umiejętnościami. Ciężko jest określić jej standardowy czas, jednakże na pewno nie warto się śpieszyć. Należy dokładnie sprawdzić nie tylko umiejętności, ale również zespół cech charakteru kandydata, by mieć pewność, że jest gotowy na rozwój razem z branżą.

Rekrutacja IT- Warszawa krajowym liderem. Jak rekrutować pracownika na tak obszernym rynku?

Dlaczego Warszawa jest miastem, gdzie rekrutacja IT przeżywa aktualnie złoty renesans? Dlatego, że firmy IT wyrastają tutaj niczym grzyby po deszczu i specjaliści są potrzebni niemalże wszędzie. To również duże wyzwanie dla działów HR. Brakuje fachowców, którzy specjalizowaliby się stricte w tym obszarze.

Jak rekrutować pracownika- pytania mnożą się niczym wolne stanowiska pracy. Z pewnością warto postawić na otwartą głowę, kreatywność i zaangażowanie. Badania dowodzą, że te cechy charakteryzują dobrych specjalistów IT, w szczególności programistów.

Rekrutacja IT- szkolenie kluczem do sukcesu

Rekrutacja IT tak samo jak cała branża jest dynamicznie rozwijającym się elementem rynku. Aby mieć pewność wysokiej jakości rekrutacji, warto postawić na szkolenia dla działów HR. To przyszłościowy obszar, warto poświęcić mu odpowiednią ilość czasu oraz pieniędzy.