Praca w IT – z doświadczeniem lub bez doświadczenia

Gdy pracujesz w branży IT raczej nie musisz zaprzątać sobie myśli intensywnym poszukiwaniem pracy. W Twoim przypadku praca szuka Ciebie. A Ty wybierasz i przebierasz wśród najlepszych ofert. I słusznie! Jeśli masz już trochę doświadczenia, nie gódź się na byle jaką ofertę pracy. Odpowiedz sobie szczerze, co potrafisz i jak jesteś w tym dobry. i dopiero wtedy rozważaj finansowe propozycje.

Zakładamy więc, że jesteś na tyle dobrym pracownikiem IT, że przebierasz w ofertach pracy, negocjujesz stawki i to nie Ty czekasz na decyzje pracodawcy, a raczej on na Twoją. Po rozmowie kwalifikacyjnej już wiesz, że pracodawca chce z Tobą współpracować. Decyzja należy do Ciebie. A jeśli jest to Twoja pierwsza praca w IT? I jesteś bez doświadczenia? No cóż, w obu przypadkach są pewne rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przed zaakceptowaniem oferty pracy.

Po pierwsze wielkość firmy

To ważna sprawa. IT dla małych firm jest inaczej angażujące, niż IT dla dużych firm. Wszystko ma swoje wady i zalety. Ale tylko od Ciebie i Twoich potrzeb zależy to, w jakiej firmie będziesz czuć się lepiej. Mała firma wiąże się często z luźną i lekko kameralną (a nawet elitarną) atmosferą. Ale minusem jest mniejsza szansa na rozwój i mniej prestiżowe projekty.

Praca w IT dla dużej firmy to natomiast ryzyko konieczności wypełniania wszelkich wymyślnych procedur, duża doza biurokracji. Zaletą pracą w takiej firmy jest jednak możliwość stworzenia ciekawszego portfolio, znani klienci i ambitne projekty. Dlatego zanim podejmiesz decyzje, wywiedz się wszystkiego o firmie, która składa Ci propozycję i zdecyduj, czy jej wielkość Ci odpowiada.

Taki dylemat nie jest łatwy. Warto w takim momencie sięgnąć po pomoc profesjonalistów i skonsultować z agencją HR swoje kwalifikacje, potrzeby i oczekiwania. To specjaliści, którzy od lat doradzają kandydatom w wyborze pracy. Robią to dobrze i są skuteczni, a więc naprawdę warto ich posłuchać.

Umowa oraz zarobki, z jakimi wiąże się praca w IT dla firm

Jeśli masz wątpliwości, jaki rodzaj umowy będzie dla Ciebie korzystniejszy, zapytaj doradcy. Pracodawcy bowiem często namawiają specjalistów IT, zwłaszcza przy pierwszej pracy w IT, na własną działalność gospodarczą. Rozliczenie B2B jest dla nich bowiem bardziej korzystne. Ale, czy jest korzystne także dla Ciebie?

Doradca przeanalizuje Twoją sytuację, możliwości. Przekalkuluje Twoje ewentualne zarobki oraz potrzeby. Wskaże Ci wszystkie wady i zalety takiego rozliczenia z pracodawcą. Jeśli zdecydujesz się na założenie własnej działalności, podpowie, jakie kroki powinieneś podjąć. Dobrze mieć takiego pomocnika.

Możliwość rozwoju

To bardzo ważny element wyboru właściwego pracodawcy. Zwłaszcza w Twoim zawodzie. Praca w IT wymaga bycia ciągle na bieżąco, musisz nieustannie udoskonalać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę. Dlatego zwróć uwagę na to, czy przyszły pracodawca zapewni Ci dodatkowe korzyści w postaci szkoleń (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych).

Porozmawiaj z doradcą, oceńcie wspólnie to, jakie możliwości rozwoju daje dana firma. Czy Twoja posada wiążę się z szansą na awans? Czy otrzymywać będziesz ambitne projekty? A może etat w danej firmie zaniży Twoją wartość rynkową. To ważne, abyś piął się w górę, dlatego zapytaj kogoś, kto na co dzień zajmuje się wyszukiwaniem najlepszych ofert pracy dla branży IT. Doradca zna reputację każdej firmy, wie też z czym wiążą się dane zadania i wymagania oraz to, co dana firma może Ci zapewnić.

Pierwsza praca w IT

Jeśli praca w IT jest tym, o czym marzysz, ale uważasz, że bez doświadczenia masz niewielkie szanse na to, żeby znaleźć dobrą pracę – jesteś w błędzie. Skontaktuj się z nami i pozwól się wyprowadzić z błędu. Znamy Twoją wartość, ale wiemy też jak trudno odnaleźć się w branży IT bez doświadczenia. Nie pozwól, żeby pracodawca wykorzystał to, że dopiero zaczynasz. Pozwól znaleźć dla Ciebie pracę w IT za odpowiednie pieniądze. Zgłoś się do nas, poszukajmy czegoś ciekawego.