Wykorzystanie IT w dzisiejszych czasach jest nieuniknione. Trudno jest sobie wyobrazić przedsiębiorstwo, które nie korzysta z oprogramowania oraz różnego rodzaju technologii informacyjnych. IT stało się już nieodłącznym elementem organizacji bez względu na branżę i zakres działań. Warto jednak wiedzieć, że rozwiązania nie zawsze muszą znajdować się wewnątrz danej firmy – i właśnie z tego powodu nieoceniony okazuje się outsourcing IT.

Co to outsourcing IT? To bardzo szerokie pojęcie, o które ciężko jest zdefiniować jednym zdaniem. Na początku należy poprawnie odpowiedzieć czym są technologie informacyjne. IT to wszelkie działania, procesy oraz sprzęty związane z wykorzystaniem komputerów, systemów informatycznych oraz internetu. Posiadanie tych wszystkich niezbędnych rzeczy w obrębie jednej firmy byłoby niemożliwe, dlatego powstał termin taki jak outsourcing IT.

Outsourcing IT – co to jest?

Wiemy już, czym jest IT, teraz pora na rozszyfrowanie frazy outsourcing IT – co to jest i jakie to ma znaczenie dla firmy? Outsourcing to zlecenie pewnych zadań informatycznych podmiotom, które się w tym stricte specjalizują. IT jest zagadnieniem dość skomplikowanym, dlatego niemożliwym jest, aby obsłużyć je wewnątrz przedsiębiorstwa. Outsourcing IT gwarantuje optymalne wykorzystanie technologii informacyjnych w firmie.

Mniej więcej wyjaśnione zostało pojęcie outsourcing IT – na czym polega jednak istota jego działania i w których aspektach życia firmy jest wykorzystywany najczęściej? Współczesny outsourcing IT to przede wszystkim wypożyczanie dodatkowej mocy obliczeniowej komputerów oraz przestrzeni dyskowej. Outsourcing obejmuje często również wypożyczanie niezbędnego sprzętu informatycznego oraz specjalistów, którzy są w stanie ten sprzęt obsłużyć i konserwować.

Outsourcing IT – korzyści dla firmy

Outsourcing IT dla firm to przede wszystkim wygodne rozwiązanie cechujące się wysoką jakością. Wszelkie rozwiązania dostarczane z zewnątrz są przygotowane przez specjalistów, dlatego biorąc pod uwagę, że skupiają się oni jedynie na swojej profesji, wykorzystują jak najlepiej swoją wiedzę oraz bogate doświadczenie. Co więcej, outsourcing IT eliminuje konieczność tworzenia własnego zespołu IT wewnątrz firmy, co jest dużą oszczędnością czasu oraz pieniędzy.

Bardzo ważny jest również aspekt finansowy. Outsourcing IT ogranicza konieczność wydawania pieniędzy na utrzymanie kolejnych pracowników, infrastrukturę oraz rozwój poszczególnych rozwiązań. Outsourcing jest szczególnie opłacalny w mniejszych przedsiębiorstwach o jasno sprecyzowanym profilu działań.

Jak wygląda oferta outsourcing IT?

Oferta outsourcing IT jest niezwykle rozległa i obejmuje zarówno sprzęt, oprogramowanie, rozwój jak i wykwalifikowanych specjalistów i informatyków. Najbardziej rozwinięte są jednak oferty, które pozwalają na wykupienie dodatkowej przestrzeni dyskowej (tzw. chmury) oraz umożliwiające backup danych. Oferty zazwyczaj są również dość elastycznie dostosowywane do potrzeb konkretnej filmy. IT jest dziedziną rozwijającą się w dynamicznym tempie, w bardzo wielu kierunkach, dlatego stworzenie jednolitej, konkurencyjnej oferty w wielu przypadkach mogłoby  mijać się po prostu z celem.

Kto wykorzystuje outsourcing IT – Warszawa jako miasto z największym doświadczeniem

Outsourcing IT Polska nie jest jeszcze na tak wysokim etapie zaawansowania co krajach zachodniej Europy. Polska jest liderem powstawania nowych start upów IT, które oferują innowacyjne usługi bardzo wysokiej jakości. Statystycznie, najwięcej rozwiązań dostarczanych jest do Warszawy. Wiele nowoczesnych przedsiębiorstw na terenie miasta nie jest w stanie funkcjonować bez zewnętrznego wsparcia IT. Tuż za Warszawą znajdują się inne duże miasta polskie tj. Kraków, czy Poznań.

Podsumowując, warto jeszcze raz zaznaczyć, że outsourcing IT rozwija się w błyskawicznym tempie. Z biegiem czasu trudno będzie sobie wyobrazić funkcjonowanie przedsiębiorstw bez jego udziału. Outsourcing IT posiada szereg zalet i korzyści finansowych, jakościowych oraz przyczynia się do bardziej efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem.