Dobry pracownik to zmotywowany pracownik. Jeżeli zależy Ci na posiadaniu dobrego zespołu, ludzi zorientowanych na rozwój firmy musisz pamiętać, że motywowanie pracowników to nieodłączny element Twojej pracy lidera. Proces motywacyjny nie jest również rzeczą dziecinnie prostą, dlatego musisz poznać pewne techniki motywacji oraz dowiedzieć się czego Twoi pracownicy oczekują na co dzień.

Modele motywacji wyglądają różnie. Wszystko zależy od rodzaju firmy, w której zostały zastosowane. Techniki motywacji nieco mogą się różnić w firmie z branży IT od tych, które najlepiej sprawdzą się w przemyśle spożywczym.

Dlaczego motywacja pracowników jest ważna?

Motywacja pracowników jest bardzo ważna, choć nie wszyscy pracodawcy zdają sobie z tego sprawę. Kiedyś ktoś zgrabnie powiedział, że „z niewolnika nie ma pracownika”. Twój pracownik musi się czuć kimś potrzebnym, kto za dobrze wykonaną pracę dostanie zasłużoną nagrodę. Motywowanie pracowników odpowiednimi benefitami finansowymi pozwoli im wiedzieć, że ich praca jest potrzebna, ma sens i udział w budowaniu kapitału przedsiębiorstwa.

Motywowanie pracowników przekłada się na jakość i efektywność ich pracy. Budowa systemu motywacyjnego powinna wpisać się w cele firmy, ponieważ bez dobrej pracy zespołu każdy kolejny będzie niemożliwy do zrealizowania, co w konsekwencji doprowadzi do strat materialnych.

System motywacyjny przyjazny pracownikowi

System motywacyjny pracowników powinien być stworzony zgodnie z ich potrzebami. Trudno mówić o motywowaniu, kiedy pracownicy go nie rozumieją bądź nie potrzebują nagród przewidzianych w systemie. Właściwie skomponowany system motywacji to jedyny klucz do rozwoju pracowników, a w rezultacie i całej organizacji.

Zanim przejdziesz do działania zorientuj się, które motywatory w pracy zaczną napędzać Twój zespół. Poświęcenie odrobiny uwagi pracownikowi przyczyni się do, że system motywacyjny w firmie będzie inwestycją, która zwróci się w niedługim czasie z imponującym wynikiem.

Narzędzia motywacji wykorzystywane obecnie

Które narzędzia motywacji wykorzystywane są współcześnie? Wszystkie, które działają. W niektórych przedsiębiorstwach będzie to jasno sprecyzowana ścieżka kariery, w innych wystarczą jedynie dobre benefity płacowe. Ważne, żeby pracownik był zadowolony.

Rodzaje motywacji pracowników dzielą się na czysto finansowe oraz społeczne. Czasami system oceny między pracownikami może okazać się dobrym wyjściem z sytuacji. Motywacja pracownika coraz częściej wynika z bycia najlepszym w tym co robi i w poczuciu, że jego praca ma wpływ na losy firmy.

Dobra motywacja pracownika to zawsze zysk dla firmy

Zasady skutecznego motywowania z pewnością przełożą się na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Motywacja pracownika jest inwestycją zwrotną i w zauważalny sposób przyczynia się do rozwoju przedsiębiorstwa. Motywowanie pracowników nie jest więc przykrym obowiązkiem pracodawcy i bezpowrotną stratą pieniędzy. To przede wszystkim szansa, którą należy wykorzystać odpowiednio budując kapitał społeczny swojego przedsiębiorstwa.